PRÍBEH NA ZAMYSLENIE

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden chlapec, ktorý bol veľmi netrpezlivý a nekompromisný, a preto sa s ním nikto z jeho kamarátov nechcel hrať. Zarmútený tým, že prišiel takmer o všetkých svojich kamarátov, a so strachom, že už sa nebude mať s kým hrať počítačové hry, išiel za svojím otcom po radu.

Otec mu povedal, že mu dokáže pomôcť, ale musí mu sľúbiť, že bude všetko plniť na 100 %, inak to nebude fungovať. Chlapec súhlasil ešte pred tým, ako zistil, čo od neho bude otec chcieť. Otec mu dal plné vrecko klincov a povedal mu, aby do plotu v záhrade pribil jeden klinec zakaždým, keď bude netrpezlivý alebo sa s niekým poháda.

Prvý deň do plota pribil 37 klincov. Spočiatku sa mu táto úloha zdala náročná (oberalo ho to o čas, ktorý trávil na Facebooku s novými kamarátmi, a okrem toho nevedel každý deň nájsť kladivo, z čoho bol v konečnom dôsledku ešte viac netrpezlivý), pomaly sa však naučil kontrolovať svoju netrpezlivosť a zistil, že metóda „čo dáš, to aj dostaneš“ môže byť aj zábavná. Počet klincov, ktoré denne zaklincoval do plota, sa znižoval. Chlapec zistil, že je jednoduchšie nebyť netrpezlivý ako zatĺkať klince do plota. Nakoniec do plota nezatĺkol ani jeden klinec. Spokojný a šťastný išiel za otcom a povedal mu, že v ten deň nezatĺkol ani jeden klinec. „Synček, pozri sa na ten plot,” povedal otec, “čo budeme robiť s toľkými klincami? Vytiahni jeden klinček za každý deň, keď budeš trpezlivý a budeš si vedomý svojho správania.

Prešlo veľa dní, kým chlapec z plota vytiahol všetky klinčeky. Otec mu povedal: „Synak, správal si sa veľmi dobre a som na teba veľmi hrdý, ale pozri sa, koľko dier ostalo v plote. Už nebude nikdy rovnaký.

Najnovšie články

article-thumbnail
Tomáš Baťa (1876 – 1932)

Životný príbeh človeka, ktorý rozvahou, štedrosťou a poctivou prácou dosiahol svoj sen.

article-thumbnail
KTO JE ZODPOVEDNÝ ZA VAŠE EMÓCIE?

Emócie sú bežnou súčasťou nášho života a neraz sa stáva, že náš život aj riadia. Ak nie sme schopní svoje emócie regulovať a narábať s nimi, môžu nám spôsobovať veľké problémy.

0
;