PREČO POTREBUJEME BOLESŤ

Ako nás môže hlboký žiaľ doviesť k lepšiemu životu?  Na svete nie je nič bolestivejšie ako zlomené srdce. Väčšina ľudí tvrdí, že najlepšie je nechať čas, aby všetky rany zahojil. Prečo chceme bolesť prekonať čo najrýchlejšie? Prečo ju chceme popierať? Prečo chceme popierať emócie, ktoré nám môžu pomôcť nájsť východisko a uzavrieť lásku, ktorá je už stratená?

Už ste si niekedy kládli otázku, prečo musí byť život taký bolestivý? Nie ste sami. Bolesť však do života jednoducho patrí. Láska ide často ruka v ruke s bolesťou. A hoci je bolesť pre väčšinu ľudí niečo, čomu sa chcú vyhnúť, môže byť veľmi užitočná. Bolesť otvára studňu a dáva vám príležitosť rásť. Je len na vás, čím sa rozhodnete studňu naplniť – láskou alebo strachom. Táto voľba vám môže otvoriť úplne nové možnosti, pretože aj keď nechápete, prečo ste stratili lásku, tak viete, že z nej vzišlo niečo pekné. Vďaka nej je vo vás niečo viac. Ak si myslíte, že láska bolí, využite tento fakt ako štartovací bod pre váš rast, a nie ako dôvod na depresiu.

Uvedomenie

Prijať zmenu môže byť ťažké, ale vždy môžete nájsť silu v tom, že zmenu ovládnete. Povedzte si, že nič už nebude ako predtým. Povedzte si, že ste sa zmenili. Táto zmena je príležitosťou pre nové možnosti a rast, a to nielen z dlhodobého hľadiska. Uvedomte si, že hoci nemôžete mať úplnú kontrolu nad tým, čo sa deje vo vašom milostnom živote, môžete mať kontrolu nad inými vecami. Napríklad nad vaším telom. Ak budete mať pod kontrolou svoje telo, bude to mať priaznivý vplyv aj na vašu myseľ a emócie. Staňte sa emocionálne silnými tak, že sa najprv stanete fyzicky zdatnými. Dajte vaše telo na prvé miesto, dostaňte sa do svojej vrcholovej formy, potom zmeníte aj svoj pohľad na bolesť. Uvedomte si, že tak ako môžete nasýtiť telo, dokážete nasýtiť aj myseľ. Môžete sa stále dookola vracať k spomienkam na vzťah a prehrávať si rozchod znova a znova, alebo môžete napĺňať svoju myseľ informáciami, poéziou a duchovnosťou. Využite trápenie a bolesť na to, aby ste sa dozvedeli viac o sebe a o tom, čo vlastne v živote chcete. Nepomôže vám to len teraz, ale aj do budúcna, keď budete opäť schopní stretnúť niekoho nového. Získate lepšiu predstavu o tom, aký by mal byť váš potenciálny partner. Uvedomte si, že bolesť je vlastne signál, ktorý nám hovorí, aby sme sa zamerali na naše vnútro.

Získať kontrolu nad svojím telom a citovým rozpoložením – to je prvý krok k úplne novej úrovni sebapoznania a seba rozvoja.

Spojenie

Ukončenie ľúbostného vzťahu môže spôsobiť silný pocit smútku. Smútok, hoci nám spôsobuje bolesť, nám umožňuje spojiť sa so sebou samým. Spájame sa s našimi emóciami, s našimi spomienkami a s našimi myšlienkami. Preto je ľahké zostať smutnými a ťažké prekonať smútok – cítime potrebu spojenia sa s emóciami.

Jediným spôsobom, ako sa z toho dostať, je mať niečo, s čím sa chcete spojiť ešte viac. Musíte sa sami seba opýtať, čo má pre vás väčšiu cenu ako vaša bolesť. Má pre vás význam, keď môžete pomáhať druhým? Možno má pre vás význam to, keď môžete pomáhať zvieratám. Spýtajte sa sami seba: „Prečo som tu?” Tým, že zameriate svoje sústredenie zo seba na niekoho iného, sa naučíte, ako sa postupne zbavovať bolesti a posunúť sa v živote ďalej. Naučte sa, ako v bolesti nájsť zmysel. Umožní vám to premeniť vaše zlomené srdce na niečo, čo vám pomôže rásť a rozvíjať schopnosť milovať.

Zažívame rôzne emócie – šok, odmietnutie, bolesť, hnev. Ale na konci je prijatie. Najlepšia cesta k nájdeniu pokoja je uvedomiť si, aká potrebná je naša pomoc druhým.

Poučenie z bolesti

Ak môžete použiť trápenie a bolesť na to, aby ste našli svoj zmysel, a zmenili tak svoj príbeh, potom môžete na základe tej istej skúsenosti povedať: „Získam kontrolu nad svojím životom. Urobím zmenu“. Namiesto toho, aby ste len sedeli a stali sa reakciou, urobte zo seba akciu. Uvedomíte si, že je vo vašich silách určovať podstatu mnohých vecí a rozhodnúť sa, ako budete od tohto bodu ďalej pristupovať k životu. Jedným zo spôsobov, ako zužitkovať bolesť, je predstaviť si vytúženú budúcnosť. Aké sú vaše nové predstavy? Čo budete v budúcnosti robiť inak? Čo urobíte inak dnes? Pamätajte, ak nezískate kontrolu a neurobíte potrebné zmeny, burina sa bude automaticky šíriť a rásť. Ak sa však budete učiť a prispôsobovať, dosiahnete úplne novú úroveň života – a to by nebolo možné, nebyť trápenia, ktoré ste zažili.

Najnovšie články

article-thumbnail
Tomáš Baťa (1876 – 1932)

Životný príbeh človeka, ktorý rozvahou, štedrosťou a poctivou prácou dosiahol svoj sen.

article-thumbnail
KTO JE ZODPOVEDNÝ ZA VAŠE EMÓCIE?

Emócie sú bežnou súčasťou nášho života a neraz sa stáva, že náš život aj riadia. Ak nie sme schopní svoje emócie regulovať a narábať s nimi, môžu nám spôsobovať veľké problémy.

0
;