NEBOJTE SA POVEDAŤ NIE!

Žijeme v dobe, v ktorej je úplne bežné, že sú na nás kladené niekedy až prehnane vysoké nároky. Musíme zvládať ohromné množstvo povinností v práci, v škole, ale aj doma. Snažíme sa vyhovieť nielen sebe, ale aj ľuďom okolo seba. Často sa stáva, že prevezmeme prácu za niekoho iného či oslobodíme člena domácnosti od povinností, ktoré na neho čakajú, a urobíme ich my. Nestáva sa preto zriedka, že sa začíname pod tlakom povinností rúcať a máme všetkého plné zuby. A to len preto, že sa veľmi bojíme povedať nie.

         V čom je „nie“ také odlišné od iných slov? Vyjadriť nesúhlas s hodnotením filmu či kaviarne nám nerobí najmenší problém, ak však máme odmietnuť previazať povinnosti či prácu, radšej súhlasíme, než by sme mali prísť s niekým do konfliktu a byť označený za toho zlého.

         Avšak myslieť niekedy najmä na seba je prospešné. Častokrát sme svedkami toho, ako sa niekto pod tlakom psychicky zrúti či podľahne vyhoreniu. Možno prvotné príznaky vyhorenia pociťujete aj vy, ale starostlivo pred nimi zatvárate oči a nepripúšťate si ich príliš k telu. Pomôcť vôbec nie je zlé. Podaním pomocnej ruky niekomu v ťažkej situácii je mimoriadne osožné, ale nikdy by to nemalo ísť na úkor vášho zdravia. A okrem toho – často sa stretávame s tým, že po prvej pomoci sa automaticky očakáva, že príde ďalšia a ďalšia.

A vy popri všetkej tej pomoci zabúdate na seba a možno si ani neviete pripustiť, že pomaly, ale isto sa z vás stáva osoba, ktorá potrebuje, aby časť povinností za ňu niekto prebral, a tým ju zachránil. Zachrániť sa však musíme každý sám a možno práve tým, že slovo „nie“ zaradíme do svojho pravidelného slovníka a budeme sa sústrediť predovšetkým na našu prácu, na naše povinnosti a aj na náš oddych.

Povedať „nie“ z vás nerobí automaticky zlého človeka, ktorý myslí len na svoje potreby a nedokáže nikdy pomôcť. Robí to z vás človeka, ktorí okrem iných myslí aj na seba. A to je zdravé.

Najnovšie články

article-thumbnail
Tomáš Baťa (1876 – 1932)

Životný príbeh človeka, ktorý rozvahou, štedrosťou a poctivou prácou dosiahol svoj sen.

article-thumbnail
KTO JE ZODPOVEDNÝ ZA VAŠE EMÓCIE?

Emócie sú bežnou súčasťou nášho života a neraz sa stáva, že náš život aj riadia. Ak nie sme schopní svoje emócie regulovať a narábať s nimi, môžu nám spôsobovať veľké problémy.

0
;