CVIČENIE VĎAČNOSTI

Trápi vás stres z vašej práce? Viete, aké sú najčastejšie rizikové faktory, ktoré tento nepríjemný stav spôsobujú? Mám pre vás niekoľko rád a typov, ako stres zo svojho života odstrániť.

Základný princíp

Človek si 5 minút hovorí veci, za ktoré je v živote vďačný. Ale nie ako na bežiacom páse, ale u každej veci je potrebné prežiť ten pozitívny pocit, ktorý sa dostaví. To je všetko, koniec. Je to také jednoduché. Pridám k tomu pár osobných postrehov.

Pre väčší efekt

Vždy nastavím stopky/odpočítavanie na mobile na 5 minút, takže nesledujem čas. Neriešim ani poradie, je krásne využiť to, ako to ku mne prichádza v rôznych asociáciách. Vždy príde niečo ďalšie (zo začiatku možno nie, je to len o cviku). Žiadna vec nie je dosť malá, aby som ju preskočil, môžem mať radosť aj z toho, že urobím toto cvičenie, alebo že to mám z domu blízko na vklad. Väčšinou mi naskakujú veci, ktoré mám v živote dlhodobo a zabúdam si ich vážiť. Napríklad že som zdravý, mladý, mám kde bývať, mám za sebou školu atď. Pri cvičení sa usmievam (ide to samo, keď myslím na všetky tie pozitívne veci). Aj keby som mal hlavu plnú starostí, stačí sa dohodnúť sám so sebou, že počas týchto piatich minút ich nebudem riešiť. Viem, že si môžem dovoliť tento čas obetovať.

Prečo to funguje?

Zameriavam pozornosť na pozitívne veci, ktoré v živote mám. Veľa ľudí vníma veľa negatívnych vecí a tie pozitívne idú bokom. Našu náladu do veľkej miery ovplyvňuje to, na čo práve myslíme. Takto si človek uvedomí, že aj keď sa mu niečo nepodarilo, stále má veľa dôvodov na radosť a na to, aby mal svoj život rád.

Na čo sa sústredíte, to dostávate. A presne o tomto je cvičenie vďačnosti.

A to najlepšie: keď budete toto cvičenie robiť pravidelne, čoskoro sa vaša pozornosť začne prirodzene a automaticky zameriavať na to pozitívne vo vašom živote.

Najnovšie články

article-thumbnail
Tomáš Baťa (1876 – 1932)

Životný príbeh človeka, ktorý rozvahou, štedrosťou a poctivou prácou dosiahol svoj sen.

article-thumbnail
KTO JE ZODPOVEDNÝ ZA VAŠE EMÓCIE?

Emócie sú bežnou súčasťou nášho života a neraz sa stáva, že náš život aj riadia. Ak nie sme schopní svoje emócie regulovať a narábať s nimi, môžu nám spôsobovať veľké problémy.

0
;