3 PRINCÍPY ROZHODOVANIA SA VO VZŤAHU

Týmto článkom prispel špeciálny hosť David Hilton – z programu na obnovu manželstva LIFE Marriage Retreats. Každý, kto už niekedy robil so svojím partnerom rozhodnutie, či už malé, alebo veľké, vie, aké je to ťažké. Ale prečo? Keď ste single, vaše rozhodnutia sú vaše vlastné, vyžadujú iba vaše osobné zainteresovanie a zvyčajne majú len veľmi malý vplyv na ostatných ľudí (aspoň si to myslíte!). Naopak, keď sa rozhodujete a máte vážny vzťah, rozhodnutia vyžadujú zainteresovanie oboch strán, a takmer každé rozhodnutie má vplyv aj na vášho partnera.

Keď si dvaja ľudia začnú budovať vzťah, množstvo rozhodnutí, ktoré by mali robiť samostatne, sa výrazne znižuje, pretože množiny samostatných rozhodovaní sa prelínajú. Nie je to ani tak o tom, že všetky rozhodnutia by ste mali robiť spolu, ale najmä o tom, že každé vaše samostatné rozhodnutie má vplyv aj na druhú osobu. Aby ste si udržali zdravý vzťah, každý z partnerov musí pri rozhodovaní aspoň zvážiť svoju druhú polovičku. To, do akej miery sa tieto množiny prelínajú, je iba na vás a vašom partnerovi, a je to u každého páru individuálne. Avšak platí, že čím viac rozhodnutí dokáže pár urobiť spoločne, tým lepšie. Ak jeden z partnerov robí prehnane veľa samostatných rozhodnutí, skôr či neskôr sa to negatívne prejaví na vzťahu.

ŤAŽKOSTI KAŽDÉHO VZŤAHU PRI ROZHODOVANÍ

Prednedávnom som počas programu Marriage Retreats pracoval s jedným párom. Hneď mi bolo jasné, že mali problémy so spoločným rozhodovaním. Keď som manželke ukázal, ako veľmi je spoločné rozhodovanie vo vzťahu dôležité, bola prekvapená. Ukazujúc na model, v ktorom sú množiny oddelené, povedala: „Takto si predstavujem ideálny vzťah.“ Predstava jej ideálneho vzťahu však nie je zlučiteľná s vážnym a oddaným vzťahom. Aj napriek silnej túžbe po zlepšení vzťahu s jej manželom sa nedokázala vzdať túžby po úplnej slobode a nakoniec si vybrala ukončenie manželstva.

AKO ROZHODOVANIE BUDUJE SPOJENIE A DÔVERU

Nie vždy to ale končí takto. Pracoval som aj s pármi, ktoré robili nadmerne veľa samostatných rozhodnutí, ale dokázali to zmeniť a zachrániť tak manželstvo. Napríklad jeden pár žil v čase, keď prišiel na program obnovy manželstva, oddelene. V každodennom živote na seba nebrali ohľad, spoločne sa rozhodovali len vtedy, keď jeden z nich navštívil toho druhého, čo sa však nestávalo často. Po absolvovaní programu sa rozhodli spolu opäť začať žiť. Zladili svoje harmonogramy, prisľúbili si, že spolu budú pravidelne chodiť na rande a kontaktovať sa niekoľkokrát denne. To, čo sa im na začiatku zdalo ako risk, sa naozaj vyplatilo a posunulo ich vzťah na vyššiu úroveň.

Oba tieto príklady ukazujú, aké je spoločné rozhodovanie vo vzťahu kľúčové pre jeho celkové zdravie. Každým rozhodnutím, ktoré spoločne urobíte, ste si k sebe bližší – prehlbuje vaše prepojenie a zvyšuje dôveru, ktorú v sebe vzájomne hľadáte, ak dávate potreby partnera na rovnakú úroveň (ak nie na vyššiu) ako tie vaše. Keď začnete konať, akoby potreby vášho partnera boli vaše vlastné, a prijmete zodpovednosť za ich pocity, potom dosiahnete to, čo Tony nazýva trojdimenzionálny vzťah. Toto je najrozvinutejší a najudržateľnejší level vzťahu, na ktorý by ste sa mali usilovať dostať.

3 PRINCÍPY SPOLOČNÉHO ROZHODOVANIA SA
Teraz ste už pripravení robiť všetky rozhodnutia spoločne ako pár, však? Nie tak rýchlo. Aby to malo účinok, musíte počas tohto procesu dodržiavať 3 nasledovné princípy:

1. Komunikácia. Pochopte perspektívu toho druhého. Opýtajte sa ho, aký má na veci pohľad. Poproste ho, aby vám povedal, ako to vidí a v čo verí, že je pravdivé. Uistite sa, že rozumie, že jeho vplyv je cenný a výrazne prispieva k výsledku, konečnému rozhodnutiu.

2. Rešpekt. Keď vaša polovička robí svoje vlastné rozhodnutia, musíte naozaj otvorene a úprimne rešpektovať jej úsudok a nechať jej slobodu na úspech alebo zlyhanie.

3. Dôveryhodnosť. Keď robíte vlastné rozhodnutia, musíte partnerovi neustále ukazovať, že dokážete dobré rozhodnutia robiť aj sami. Ako zvykne hovoriť Tony, náš život neformujú veci, ktoré robíme raz za čas, ale to, čo robíme pravidelne.

Ukázalo sa, že tieto princípy majú na každý vzťah silný a transformačný účinok. Pokiaľ spolu komunikujete, rešpektujete sa navzájom a samostatne robíte dôveryhodné rozhodnutia, bude váš vzťah prosperovať a rásť. > </

Keď Brian a Samantha začali s programom na obnovu manželstva, bol na tom ich vzťah dosť zle. Brianove porušenie dôvery viedlo k tomu, že sa od seba odlúčili a začali žiť každý v inom štáte. Samantha sa cítila beznádejne a v podstate sa ich vzťahu už vzdala. Aj napriek výraznému progresu počas programu sa dôležitejšia zmena obohrala až po jeho skončení. Predtým, ako odišli domov, sa Samantha odmietla zaviazať k hocičomu inému ako k týždennému telefonátu, ktorý sa týkal ich spoločného rozhodovania. Hoci to bolo pre Briana ťažké, jej výhrady boli viac než pochopiteľné. Namiesto toho, aby to vzdal, nahneval sa na ňu alebo ju obviňoval.

Brian začal s realizáciou princípov, ktoré sa naučil počas programu.

  1. Rešpektoval jej hranice a túžbu po slobode a nezávislosti.
  2. Zaviazal sa, že s ňou bude počas týždenných telefonátov viac komunikovať.
  3. Robil múdre rozhodnutia, ktoré boli hodné jej dôvery.

Tieto princípy uplatnené v praxi spôsobili, že sa Samantha cítila bezpečne, tak, ako sa už dlhšiu dobu necítila. S malými záväzkami, ako napríklad víkendy mimo domu a občasné návštevy, začal rásť aj ich vzťah. Brian sa nakoniec nasťahoval späť do svojho domovského štátu a začali spolu bývať v novom spoločnom dome. O niekoľko rokov sa Samanthina dôvera v Briana opäť obnovila.

Rozhodovanie vo vzťahu je skvelou zaťažkávacou skúškou zdravia vzťahu a ako sme ukázali na príklade Briana a Samanthy, môže vzťah odsúdiť na úspech alebo zlyhanie. Koniec koncov, naše osobné rozhodnutia definujú to, kým sme. Sú rozdielom medzi úspechom a neúspechom. Je logické, že rozhodovanie je rovnako dôležité v definovaní toho, kým sme v rámci nášho vzťahu, a môže dokonca viesť k úspechom a zlyhaniam nášho vzťahu.

Každý z nás raz zažije so svojím partnerom ťažké časy – a keď k tomu dôjde, spomeňte si na túto jednoduchú mantru: „Rešpektujem tvoje rozhodnutie, verím môjmu rozhodnutiu a komunikujem cez naše rozhodnutia.“ Ak je základ vzťahu vybudovaný na pilieroch komunikácie, rešpektu a dôvery, potom je odsúdený na úspech.

Najnovšie články

article-thumbnail
Tomáš Baťa (1876 – 1932)

Životný príbeh človeka, ktorý rozvahou, štedrosťou a poctivou prácou dosiahol svoj sen.

article-thumbnail
KTO JE ZODPOVEDNÝ ZA VAŠE EMÓCIE?

Emócie sú bežnou súčasťou nášho života a neraz sa stáva, že náš život aj riadia. Ak nie sme schopní svoje emócie regulovať a narábať s nimi, môžu nám spôsobovať veľké problémy.

0
;